Chorwacja: rozwój cen nieruchomości na Adriatyku

Ceny nieruchomości w Chorwacji stabilnie rosną od sześciu lat z rzędu. W przeciwieństwie do przegrzanego rynku polskiego, gdzie wzrost cen nieruchomości należy do najwyższych w Europie, Chorwacja zajmuje mniej więcej średnią pozycję w Europie.

Wskaźnik cen nieruchomości mieszkaniowych na wybrzeżu Adriatyku wzrósł o 11,7% rok do roku. W całej Chorwacji wskaźnik cen wzrósł o 9,1%. Nowe nieruchomości wzrosły o 15%, starsze o 8,4%.

Średnia cena nieruchomości na wybrzeżu Adriatyku w 2020 roku (ostatnia znana liczba) wyniosła 1905 EUR/ m2. W ofercie Rellox znajdziesz głównie nowe projekty mieszkaniowe w niewielkiej odległości od morza. Średnia cena tych projektów to 3 479 EUR/m2 (dane aktualne na początek 2022 r.). Średnia powierzchnia apartamentów to 74,67 m2, a średnia cena oferty to 259 781 EUR.

Dlaczego w tej chwili nie warto odkładać zakupu nieruchomości w Chorwacji?

Oprócz wzrostu inflacji, która bezwzględnie okrada nas z wartości aktywów finansowych, ceny nieruchomości są stosunkowo korzystne na tle innych krajów i oczekuje się, że będą nadal rosły w przyszłości.

W grudniu ubiegłego roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wejście Chorwacji do strefy Schengen. Wraz z planowanym przyjęciem euro, które nastąpi 1 stycznia 2023 roku, jest to kolejny krok, który wesprze zainteresowanie inwestorów chorwackim rynkiem nieruchomości. W oczekiwaniu na udany sezon turystyczny w 2022 roku stanowi to warunek wstępny przyspieszenia wzrostu cen nieruchomości w Chorwacji.

Oczekuje się, że przyjęcie euro wywrze presję cenową z jednej strony, a umocnienie kuny chorwackiej w stosunku do euro i złotego, tak jak miało to miejsce na Słowacji.

Od dłuższego czasu zauważalny jest wzrost standardu nieruchomości dla nowo przygotowywanych projektów nad Adriatykiem, co również wpływa na wzrost cen. Chorwacki rynek nieruchomości będzie się nadal polaryzował, a ceny będą się różniły w Zagrzebiu, na wybrzeżu Adriatyku i w pozostałej części Chorwacji. Na wybrzeżu można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania zakupem nieruchomości i wzrostu cen, co będzie wspierane przez popyt zagraniczny.

Co trzecia nieruchomość nad Adriatykiem jest kupowana przez obcokrajowca

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków kupowania nieruchomości nad morzem dla Polaków. Ale przyciąga także zagranicznych inwestorów z innych krajów. Udział obcokrajowców wśród kupujących w Chorwacji w 2010 r. wynosił 14 proc., w 2020 r. obcokrajowiec był co czwarty. Na obszarach przybrzeżnych liczba ta wzrasta do około 30%.

Dlaczego Polacy są tak zainteresowani Chorwacją? Oprócz przywiązania do historii, jest to dobra dostępność komunikacyjna bez konieczności korzystania z transportu lotniczego.

Niewątpliwie ważną rolę odgrywa znajomość konkretnych regionów i miejscowości w Chorwacji. Wielu inwestorów robi zakupy w miejscach, które dobrze znają, ponieważ w przeszłości spędzali wakacje w ich okolicy. Należy również wspomnieć o powiązaniu z innymi działaniami w okolicy, takimi jak cumowanie łodzi w jednej z lokalnych marin.

Generalnie Chorwacja przyciąga specyficzną grupę klientów, którzy często regularnie wyjeżdżają tam na letni wypoczynek. Najbardziej popularna, zarówno pod kątem rekreacji, jak i inwestycji w nieruchomości, jest północna część Chorwacji - Istria oraz północna i środkowa Dalmacja. Większość polskich inwestorów trafia na południe Makarskiej.

Dla niektórych kupujących lokalizacja na wybrzeżu kontynentalnym jest również ważnym aspektem przy wyborze lokalizacji. W przypadku wysp, zwłaszcza tych bardziej odległych, należy wziąć pod uwagę bardziej skomplikowany transport promowy. Z drugiej strony nie dotyczy to wysp połączonych z lądem mostem, takich jak Ciovo, Krk czy Pag.

Polacy w Chorwacji wolą nieruchomości na użytek własny

Większość Polaków zainteresowanych kupnem nieruchomości w Chorwacji jest zainteresowana przede wszystkim własnym użytkowaniem. W przypadku zainteresowania dalszym wynajmem nieruchomości istnieje możliwość skorzystania z usług za pośrednictwem firmy zarządzającej. Jednak te usługi są zwykle tworzone tylko dla większych projektów, których w Chorwacji jest raczej niewiele. W przypadku mniejszych projektów dalszy wynajem jest zwykle dokonywany za pośrednictwem lokalnej agencji. Do tego w Chorwacji wymagane jest zezwolenia dla osób fizycznych i prawnych.

Dla tych, którzy chcą wynająć dom lub mieszkanie w Chorwacji, interesujące mogą być statystyki dotyczące turystyki. W 2021 r. Chorwację odwiedziło 13,8 mln turystów, czyli o 77% więcej turystów niż w 2020 r. Pod względem rodzaju zakwaterowania jest 32,1 mln noclegów w prywatnych domach i apartamentach, 17,4 mln na kempingach i 15,7 mln w hotelach.

» Oferta sprzedaży nieruchomości w Chorwacji

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: