Stabilność szwajcarskiego rynku nieruchomości przyciąga inwestorów z różnych zakątków świata. Każdego roku wielu Europejczyków spędza tu swój urlop zimowy i wielu z nich przy tej okazji rozważa zakup tutejszej nieruchomości w celach inwestycyjnych lub zyskania domu czy mieszkania rekreacyjnego.
Szwajcaria od dawna jest jednym z państw najstabilniejszych pod względem ekonomiki, a jej surowe przepisy dotyczące nowego budownictwa oznaczają, że inwestycje w nieruchomości są bardzo bezpieczne. Z drugiej strony, znacznie to utrudnia obcokrajowcom znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Rząd szwajcarski ustanawia ścisłą ilość nieruchomości wolnorynkowych na sprzedaż, które następnie rozdzielone zostają między poszczególne kantony.
Obecnie oferowane są hipoteki w wysokości aż 70% ceny zakupu nieruchomości z okresem spłaty na 25 lat. Oprocentowanie waha się między 2,3 a 2,5%. Pożyczki są zwykle udzielane we frankach szwajcarskich, a od pewnej ilości można uzyskać kredyt w innych walutach (do około 60% ceny).
Po wybraniu odpowiedniej nieruchomości należy podpisać umowę "Promesse de Vente" i zapłacić uzgodnioną kaucję. Nabywca musi uzyskać zezwolenie na zakup, które zależy od nieruchomości oraz jej położenia. Wydanie zezwolenia może trwać nawet kilka miesięcy (w szczególności w przypadkach, w których wyczerpała się pula nieruchomości dostępnych dla nierezydentów).
Zgoda na zakup nieruchomości może być połączona z bardzo restrykcyjnymi warunkami dotyczącymi przyszłego korzystania z obiektu. Zazwyczaj odnoszą się do obowiązku korzystania z nieruchomości wyłącznie przez samego właściciela i ograniczenia jej wynajmowania. Bardzo ważne jest zatrudnienie szwajcarskiego notariusza, który zajmie się uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, dopilnuje kształtu i treści samej umowy, tak, aby żadna ze stron nie była stratna.