Nieruchomości w Chorwacji. Hotspot inwestycyjny 2023 roku?

Rok 2023 jest rzeczywiście punktem zwrotnym dla Chorwacji. Kraj stał się częścią strefy euro, a także strefy Schengen. Ułatwi to podróżowanie do Chorwacji i pobyt tutaj, ale jednocześnie uczyni kraj jeszcze bardziej atrakcyjnym w oczach wielu zagranicznych inwestorów i będzie sprzyjać napływowi inwestycji.

Inwestorzy nie będą już narażeni na ryzyko walutowe, koszty transakcyjne i walutowe będą niższe, a także oprocentowanie finansowania bankowego. W skrócie: inwestowanie w Chorwacji będzie łatwiejsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zainwestować w tym roku, zdecydowanie trzeba rozważyć Chorwację. W końcu według ocen największych międzynarodowych agencji (Standard & Poor's, Moody's, Fitch Ratings) kraj ma obecnie najlepszy rating inwestycyjny w historii.

Jaki będzie rozwój cen nieruchomości w Chorwacji

Ceny nieruchomości w Chorwacji stale rosły w ostatnich latach, a tempo wzrostu było mniej więcej zgodne ze średnią w Unii Europejskiej. W porównaniu z trzecim kwartałem 2021 r. wzrost cen nieruchomości na wybrzeżu Adriatyku rok do roku wyniósł 12,8% (0,66% po uwzględnieniu inflacji). Na przykład w Splicie wzrost cen wyniósł nawet 20 procent.

Można się spodziewać, że w 2023 roku nastąpi pewne spowolnienie na chorwackim rynku nieruchomości. Jak już wspomniano, Chorwacja zyskuje na atrakcyjności dzięki przyjęciu euro i wejściu do Schengen. Pozytywne liczby to także mocne liczby branży turystycznej, która szybko podniosła się po covidie i w 2022 roku zaatakowała absolutne rekordy z 2019 roku.

Z drugiej strony spowolnienie gospodarki w Unii Europejskiej i ewentualna recesja odbiją się również na rynku nieruchomości w Chorwacji, gdzie znaczną część popytu stanowią inwestorzy zagraniczni. Prawdopodobnie nie będziemy już świadkami dwucyfrowych procentowych wzrostów cen nieruchomości, jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie.

Od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. cudzoziemcy kupili w Chorwacji 12 518 nieruchomości mieszkalnych, czyli około 36 proc. ogólnej liczby. Liczba sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom stale rośnie. Najwięcej kupujących pochodzi z Niemiec, Słowenii, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii, Szwajcarii, Polski czy Węgier.

Odmiennej tendencji można spodziewać się w przypadku nowego i starszego budownictwa. W przypadku nowych budynków w dobrych lokalizacjach popyt przeważa nad podażą, dodatkowo w wyniku inflacji wzrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny, co znajduje odzwierciedlenie w cenach nieruchomości. Czekanie na spadek cen nowych budynków może się nie opłacać. W przypadku starszych nieruchomości, które również nie są w najlepszym stanie lub nie są położone blisko morza, może być miejsce na pewien spadek, zwłaszcza w przypadku recesji europejskiej gospodarki.

Chorwacja jest nietypowa pod tym względem, że powstaje tu minimum większych projektów. Najczęściej spotykane są projekty obejmujące od 6 do 12 mieszkań. Większe projekty zrealizowano ostatnio np. w Dubrowniku, Petrčane koło Zadaru czy Savudrija. Wszystkie te projekty były lub są w ofercie firmy Rellox, która bezpośrednio reprezentuje deweloperów, dzięki czemu kupujący nie muszą płacić prowizji od zakupu nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości za granicą są atrakcyjne dla inwestorów ze względu na zróżnicowanie walutowe i regionalne, zwłaszcza w obecnej sytuacji charakteryzującej się wysoką inflacją i niepewnością co do kształtowania się kursu złotego.

Korzystniejsze kredyty hipoteczne przy zakupie nieruchomości w Chorwacji

Większość inwestorów zagranicznych kupuje nieruchomości w Chorwacji bez korzystania z finansowania kredytowego. Jednak wraz z przyjęciem euro otwiera się możliwość finansowania poprzez kredyt hipoteczny na korzystniejszych warunkach.

W razie zainteresowania, Rellox może skontaktować kupującego z renomowaną instytucją bankową, z którą klient może negocjować warunki kredytu hipotecznego.

Kwota pożyczki może wahać się od 10 000 do 500 000 euro, okres spłaty od 3 do 20 lat. Dla kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem i okresem spłaty od 3 do 10 lat oprocentowanie mieści się w przybliżeniu w przedziale 3,30% - 3,70%.

Notatka: Podane warunki kredytu hipotecznego mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Szczegółowe warunki kredytu hipotecznego muszą być zawsze negocjowane z bankiem.

Koniec embarga na sprzedaż gruntów rolnych w Chorwacji

Innym ciekawym segmentem chorwackiego rynku nieruchomości mogą być grunty rolne. Embargo na sprzedaż gruntów rolnych cudzoziemcom wygasa w czerwcu 2023 r. Jednocześnie grunty rolne są w Chorwacji o rząd wielkości tańsze niż w sąsiedniej Słowenii czy we Włoszech.

Dla Polaków Chorwacja obok Hiszpanii jest pierwszym wyborem przy poszukiwaniu nieruchomości nad morzem. Na obszarach przybrzeżnych popyt zagraniczny stanowi mniej więcej jedną trzecią wielkości lokalnego rynku nieruchomości, ale w niektórych lokalizacjach jest to znacznie więcej. Najpopularniejsze destynacje to te, które oferują dobrą infrastrukturę i znajdują się w relatywnej bliskości od lotniska. Według szacunków obcokrajowcy posiadają w Chorwacji ponad 70 000 nieruchomości, z czego zdecydowana większość znajduje się na wybrzeżu Adriatyku, z czego 3% w stolicy Zagrzebiu.

W ostatnich latach Chorwacja wykorzystała transfery finansowe z Unii Europejskiej do budowy nowoczesnej sieci autostrad. Wchodząc do strefy Schengen, wyeliminowano ostatnio przeszkodę w postaci przekroczeń granic, a podróż nad Adriatyk jest tym samym łatwiejsza. Ponadto w ciągu roku lub dwóch Chorwaci planują zniesienie opłat autostradowych w obecnej postaci i wprowadzenie nowego systemu poboru opłat. Linie lotnicze do Splitu, Zadaru, Dubrownika, a także na inne lotniska również przyczyniają się do dobrej dostępności komunikacyjnej.

-> Oferta nieruchomości w Chorwacji

 

Foto: concept w/Shuttestock.com

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: